חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/צמחי תבלין, מרפא ומאכל/צמחי מרפא/גינקו דו אונתי -צמח המרפא של המאה ה- 21

גינקו דו-אונתי GINKGO BILOBA
 
עץ הגינקו בילובה או בשמו העברי גינקו דו-אונתי הינו עץ בינוני נשיר בעל נוף צר וזקוף
ושלכת יפה בצבע צהוב.
העץ מגיע לגובה של 8 מטר אך קצב צימוחו איטי. הוא יכול לגדול בכל אזורי הארץ
פרט לבקעת הירדן והערבה. זקוק לכמות השקייה בינונית. עמיד לקור אך רגיש לקרקע
לא מנוקזת וזקוק לתוספת ברזל.
בעל פריחה בצבע קרם בקיץ, ועלים שסועים ל- 2 אונות המזכירות בצורתן את אונות
המוח. (מכאן שמו בילובה = דו אונתי)


העץ העתיק ביותר בעולם

מוצאו של הגינקו במרכז סין לפני 280 מליון שנה, ואכן הוא נחשב לעץ העתיק בעולם. בעידן הקרח לא שרד העץ באירופה, אך המשיך לחיות באסיה. בשל יופיו הרב חזר עץ הגינקו לאירופה במאה ה- 18 כעץ נוי, ולאחרונה הוא הופך יותר ויותר פופולרי לא רק בשל חזותו היפה, אלא גם בזכות עמידותו בבפני זהום אויר סביבתי, חיידקים פיטריות ווירוסים.. (הוכחה לכושר השרדותו המופלא התקבלה לאחר הטלת הפצצה האטומית בהירושימה ב- 1945. עץ הגינקו נשרף לגמרי אך הודות לכושר העמידה של שורשיו בחום גבוה הם הצליחו לשרוד ובאביב שלאחריו כבר צמחו בחזרה). 

 
 

הגינקו ברפואה העממית

זהו אחד הצמחים המרכזיים ברפואה העממית הסינית שזכה להתענינות רבה במערב. סגולותיו הרפואיות הוזכרו לראשונה בספר תרופות סיני שמקורו משנת 2800 לפני הספירה.
מאז ועד היום מומלץ השימוש בו בסין לריפוי מחלות הקשורות ללב ולריאות, ולטיפול בחולי קצרת (אסטמה).
ברפואה העממית הסינית משתמשים בפירות הגינקו לטיפול במחלות מערכת הנשימה ומערכת העיכול. בזרעים משתמשים לטיפול בשיעול קצרת ( בשילוב
עם צמח השרביטן Ephedra ), והעלים משמשים בעיקר לטיפול במחלת הקצרת, ומהם מופקות מרב התרופות.

הגינקו ברפואה האלטרנטיבית המודרנית

הגינקו ידוע כצמח בעל השפעה רבה על תהליכי הזכרון והחשיבה. הוא מגביר את קליטת הגלוקוז והחמצן במוח, משפר את זרימת הדם ומשפר העברה של איתותים עצביים ומעלה בכך את רמת הריכוז והערנות.
מחקרים שבדקו את השפעת הגינקו על כושר הלמידה, הראו שסטודנטים שקיבלו את תמצית הצמח השיגו תוצאות טובות יותר במבחנים. מחקרים קלינים שנעשים בכל העולם מוכיחים כי צמח מופלא זה, ניחן ביכולת גבוהה לשיפור הביצועים המנטלים ובהאטת תהליכי הזדקנות, הנובעים מירידה בפעילות תאי המוח.

 
 

עץ הגינקו - צמח המרפא הראשון במעלה לגיל הזהב

מחקר אשר פורסם באוקטובר 1997 בארה"ב מוכיח, כי גינקו בילובה מסוגל
לעכב את התדרדרותה של מחלת האלצהיימר ואף לשפר את מצבם של החולים. במחקר אשר ערך השוואה בין שתי קבוצות של חולי אלצהיימר בדרגות חומרה קשה ובינונית, הגיעו החוקרים למסקנה, כי תמצית הצמח מסוגלת לעכב החמרה במצב החולים ובחלק גדול מהמקרים אף לשפר את הביצועים הקוגנטיביים ואת התפקוד החברתי היומיומי שלהם.

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל