חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/צמחי תבלין, מרפא ומאכל/צמחי מרפא/וינקה גדולה

וינקה גדולה   Vinca major

צמחי מרפא נמצאים בשימוש בני האדם אלפי שנים. בתרבויות השונות על פני כדור הארץ, ממצרים לאפריקה, מהודו לסין, מרומא ויוון לדרום אמריקה, כולם השתמשו מאז ומתמיד בחומרים הטבעיים שבצמחים כחומרים תרפויטים. לנו בני האדם יש כיום ידע נרחב, שנאסף מכל התרבויות הללו והינו זמין ביותר, לגבי יכולתם של צמחים רבים לרפא ולשקם מחלות ומיחושים שונים. עם השנים הצטבר ידע מדעי רב התומך בידע שעבר מדור לדור.

אחת הסיבות המרכזיות ל"כדאיות" השמירה על הטבע ועל מגוון המינים הינה העובדה שלמחלות שונות קיימות תרופות המיוצרות ברקמות הצמחים וממתינות לגילוי. פגיעה בצמחים אלה והיעלמותם מעל פני האדמה מהווה פגיעה, שאת מימדיה לא ניתן לשער, ביכולות הריפוי של מחלות רבות.

בחרנו להתמקד הפעם בצמח מוכר הגדל כצמח כיסוי בגינות רבות- הוינקה הגדולה. הוינקה היא צמח ירוק עד משתרע הפורח בסגול לקראת החורף. הוינקה תתפתח יפה בסוגי קרקע שונים, בצל או בשמש, כאשר גם בתנאי צל כבד תגדל ותתפשט. גדלה בזחילה על הקרקע, ומשרישה עצמה עם שלוחות. צמח ש"תפס" יכול להשתרע ולהתרחב ומשום כך מתאים כצמח כיסוי נמוך לשטחים גדולים.

הוינקה ידועה מזה שנים רבות בכוחה התרפויטי. במיוחד נפוץ השימוש בתכונות האילחוש וההרגעה שלה וכן ביכולתה ליצור כיווץ אפקטיבי של כלי הדם. הוינקה יכולה לעזור בעצירת דימום, הרגעה ואילחוש- הן גופנית והן נפשית, הרפיית שרירים מכווצים, היא אנטי-בקטריאלית ואנטי-דלקתית, תומכת בהרגעת הקיבה ובהורדת לחץ דם.

בהתבסס על תכונתיה אלה, הוינקה משמשת לטיפולים במיחושים וליקויים שונים:

  1. עצירת דימומים, כאשר בעיקר נפוץ השימוש בה במקרים של דימום מחזורי כבד במיוחד, הן בזמן המחזור והן בין מחזורים. בנוסף משמשת לעצירת דימומים מהאף, החניכיים, פצעים בפה ובמקרים של דם בשתן.
  2. בעיות במחזור הדם
  3. טיפול בכיווץ שרירים
  4. טיפול בבעיות עור כגון דרמטיטיס- דלקות עור, אקזמות ואקנה.
  5. שילשולים, דלקת המעי הגס

בנוסף, התברר במחקר שנעשה באוניברסיטת Surrey שבאנגליה, שתמצית פרח הוינקה, שכאמור מגבירה את זרימת הדם, מגבירה עקב כך גם את אספקת החמצן למוח. ירידה ביכולת הובלת החמצן למוח הינה גורם התורם משמעותית לאיבוד הזיכרון.

לשימוש בצמח ניתן לייבש את העלים ולחלוט אותם- 1 כפית עלים יבשים עם כוס מים רותחים. יש לחכות 10-15 דקות ולשתות. ניתן להשיג גם תמציות אלכוהוליות מוכנות של מיצוי העלים. בנוסף, אפשר להשתמש בחלקי הצמח הטריים כקומפרסים בטיפול חיצוני למקרים של התכווצות שרירים או דלקות עור.

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל