חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/צמחי תבלין, מרפא ומאכל/פרחי מאכל/רגלת הגינה

 

רגלת הגינה - Portulaca oleracea

 

רגלת הגינה, הנקראת גם ריג'ילי או פרפחינה (מערבית), הינה עשב בר חד-שנתי נפוץ ביותר במקומותינו. תצמח בעיקר באדמה מנוקזת ובמקומות חשופים לשמש. היא משתרעת על האדמה ומזריעה את עצמה ולכן קשה להיפטר ממנה, כך שגננים רבים מחשיבים אותה כעשב שוטה.

עבור אלה שעדיין לא יודעים ונאבקים בה, אנו שמחים לבשר שלרגלת הגינה תכונות רבות ונפלאות ולכן כדאי לשמר את נוכחותה בגינה ובכך גם לחסוך עבודה קשה או ריסוסים במלחמה בה.

לרגלת הגינה עלים בשרניים ועסיסיים וניתן לאוכלם כמות שהם בסלטי ירקות או ביוגורט. אין צורך להפריד את העלים מהגבעולים ומהפרחים שכן גם הם אכילים.

אפשרות נוספת הינה לאוכלה מבושלת. ניתן לטגן עם מעט שמן זית ובצל, כדוגמת תרד או להוסיף לחביתת ירק. עקב תכולת הנוזלים הרבה בעלים ניתן לבשלם גם במרקים או בתבשילים כתוספת לירקות אחרים.

כדאי לקטוף את העלים משצמח שלא הושקה או קיבל רק אספקת מים מועטה שכן עליו יהיו עסיסיים יותר.

 בנוסף להיותה טעימה ומרעננת, לרגלת הגינה תכולת חלבונים וחומצות שומן אומגה 3 גבוהות במיוחד (יותר מאשר בפולי סויה!). היא מהווה גם מקור טוב לויטמינים (A ו-C וכן B-1, 2, 3, 6) וחומצה פולית.

בין תכונותיה הרפואיות ניתן למנות טיפולים שונים במערכת העיכול, בעיות בדרכי השתן (עקב היותה משתנת), בעיות בדרכי הנשימה (שיעול יבש וקוצר נשימה) ועליה הכתושים ישמשו גם כסם נוגד לעקיצות חרקים. השימוש בה אינו מומלץ לסובלים מאבנים בכליות.

טיפ: בשטיפת הצמח לפני הוספתו לסלט נראה נקודות שחורות קטנטנות. אלה הם הזרעים. ניתן לאסוף בקערה את מי השטיפה ולשופכם בחצר. כך נקבל בעונה הבאה צמחים חדשים.

במשתלות ניתן לראות את הפורטולקה התרבותית, בעלת עלים דומים מאד לאלה של צמח הבר, עם פריחה יפהפיה בצבעים שונים. גם צמח זה אכיל, העלים וגם הפרחים, שיכולים להוות תוספת מעניינת וצבעונית לכל סלט או כריך.

                                                   

                                                          פורטולקה תרבותית

 

בתיאבון! צוות קל-שתיל

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל