כתבות/צמחי תבלין, מרפא ומאכל/צמחי מרפא/גידול צמחי מרפא
 

גידול צמחי  מרפא             

גידול צמחי תבלין ומרפא מרחיק חולי מן הבית. מומלץ לגדל צמחים הטובים לטיפול בסימפטומים שכיחים.למשל מרווה משולשת/רפואית טובה לדרכי העיכול ולטיפול בנזלת, אזוב מצוי לטיפול בשיעול וכאבי ראש, ריחן ופטרוסליון לעצירות, נענה ומליסה רפואית משכחים כאבי גרון, ושבת ריחני לשלשול.

תנאי אור                     

מוצא רב צמחי התבלין והמרפא באזורים חמים, לכן רבים זקוקים לאור שמש, כדי להפיק את מלוא טעמם וריחם, כדאי לשחזר בעבורם את תנאי הטבע שלהם.אלו הזקוקים למקום שטוף שמש, הכוונה לשבע שעות שמש ביום לפחות. אלו הזקוקים לצל חלקי, הכוונה ללא יותר מארבע שעות שמש ביום.צמחי התבלין ייטיבו לגדול במקומות מוגנים מפני רוחות קרות, ליד קיר, גדר, חומה או מדרון טבעי.

 

  תכנון הגינה

את הגבוהים שבצמחים, כמו מרווה ושומר, נשתול בשוליים. נשתדל להפריד בין צמחים עפ"י צריכת המים שלהם. למשל, מרווה משולשת ואזוב מצוי חסכוניים מאוד במים, ואילו נענה, מליסה וריחן דורשים השקיה קבועה.

הכשרת הקרקע

קובעים מראש את גודל השטח שאנו מייעדים לגינה, ותחילה דואגים להכשרתו. יש לבדוק את רמת ניקוז הקרקע. חופרים בור שעומקו 40-50 ס"מ, ממלאים אותו במים, אם במשך שעתיים יחלחלו כל מימיו, סימן שהניקוז תקין.אם נותרו מים בבור, זה סימן שהניקוז רע. מים עלולים להציף את בית השורשים של הצמח, למנוע ממנו מגע אויר ולגרום למותו. במקרה זה נחפור מטר בור, נמלא אותו באבנים עד לגובה  80 ס"מ, ואת ה- 20 ס"מ האחרונים נמלא באדמה.
עדור בקלשון, מעדר ובאת חפירה משפר את מרקם הקרקע וניקוזה, מאפשר חדירת אויר ומאיץ את ריקבון ההומוס, הנוצר מרקב צמחים ובעלי חיים. לפני יישור השטח במגרפה ולפני הזריעה והשתילה יש להניח לאדמה לימים אחדים.

 


שתילה

יש להניח את השתילים במקום מוצל ולתת להם מים. לתכנן את מועד השתילה לשעות בין הערביים, וערב קודם לכן להציף את השתילים מים. יש לחפור בור בעומק בית השתיל, להוציא את השתיל, עם גוש האדמה, בזהירות כדי לא לפגוע בשורשיו. נניח את השתיל בבור, יד ימין אוחזת בבסיס הגבעול, ויד שמאל מכסה את חלל הבור.
 הצללת השתיל בימים הראשונים בעזרת ענפים או עציץ הפוך תסייע להתבססותו.

 
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל