חיפוש
מוצרים
כתבות
צמח החודש/פלומריה (פיטנה")

פלומריה ריחנית

 

הפלומריה הינה עץ נשיר קטן ממשפחת ההרדופיים. מוצאה במרכז אמריקה ומכאן גדלה בטבע באקלים טרופי. למרות זאת, כל עוד היא מוגנת מקרה, ניתן לגדלה כמעט בכל מקום. הפלומריה מפורסמת בפרחיה הריחניים. היא מתחילה ללבלב באביב, אולם עם בוא הקיץ היא פורצת בפריחה מרשימה בעלת ריח עוצמתי השורדת לאורך חודשים ארוכים.

 

בעבר היה ניתן למצוא בארץ פלומריה עם פריחה לבנה בלבד. כיום קיים מגוון זנים רחב מאוד בעלי צבעים חזקים וזוהרים, כאשר לכל זן ריח אופייני- מלימון-מתוק משכר ועד לניחוח קינמון.

 

פרחי הפלומריה שורדים רעננים זמן רב לאחר הקטיף ואצל חלקם הריח אף מתעצם. כך הם משמשים את תושבי האיים הפולינזים ליצירת שרשראות הפרחים המפורסמות ובארץ לסידורי פרחים מיוחדים וזרי כלה.

גידול הפלומריה פשוט. היא זקוקה לשמש מלאה ולהשקייה רגילה- במיכלים יש להשקות לא יותר מפעם בארבעה חמישה ימים. באדמה- אפילו פחות. בגינה היא תגיע למימדי עץ קטן (עד 6 מטר גובה), במיכלים תקבל מבנה של שיח גדול.

לגידול הפלומריה יתרונות רבים:

  • ניתן לגדלה בחתך קרקעות רחב ואף בכורכר, כל עוד מתקיים ניקוז טוב באיזור השתילה.
  • היא מגלה עמידות מצוינת לקרבה לים, וניתן לשתלה אף במרחק של כמאה מטר מקו החוף.
  • היא מציגה עמידות גבוהה יחסית למחלות ומזיקים.

כאמור, המגבלה העיקרית הינה קור ולכן אין לשתול אותה במקומות המועדים לקרה.

מבט חטוף על 4 זני פלומריה:

הלו ביוטי-     הפלומריה הכהה ביותר, בניחוח חזק

אצטק גולד-        צמיחה נמרצת עם פריחה צהובה מרהיבה שני-                  פריחה כתומה עם ניחוח עדין סינגפור-                לבן נקי אצילי עם ריח לימוני עדין
למידע על זנים נוספים לחץ כאן.
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל