חיפוש
מוצרים
כתבות
צמח החודש/מוריה מכבדית

 

מוריה מכבדית

צמח נהדר זה, שזמן שתילתו האידאלי הינו בחודשי הסתו, מהווה כתם ירוק עד וריחני ומתאים לכל גינה, גם לקומפקטיות שבהן, לגינות גג ומרפסת ולפאטיו. זהו שיח שמוצאו טרופי, היכול להגיע באקלים כזה גם לגובה עצום של 7 מטרים. באקלים הישראלי יהיה קטן יותר ויגיע לגובה של לא יותר מ-3 מטרים.

למוריה מכבדית פרחים ריחניים מאד. היא מכונה באנגלית  Orange Jassamine, יסמין תפוזי או יסמין התפוז, על שם ריחה המשכר, המזכיר את ריח פרחי ההדר. יחד עם פירות ההדר המוכרים לנו היא שייכת למשפחת הפיגמיים.

מקור הצמח בארצות דרום מזרח אסיה, סין ואוסטרליה, שם הוא אחד מחמישה מינים של הסוג מוריה (Murraya). בארצות הברית עבר איקלום וכיום ניתן לראותו שם גדל בר.

 

הפרחים מקובצים במכבדים והם עדינים ויפים וצבעם לבן. העלווה מיוחדת, בעלת צבע ירוק כהה, ומשמשת רבות בסידורי פרחים. הפרי גם הוא קישוטי, ענבה קטנה בצבע כתום.
זהו צמח יפהפה וריחני. נוכחותו תתן לגינה צבע מיוחד, ריח בושם, וייחוד. יכול לשמש כחוצץ לשולי הגינה, כגדר חיה או כצמח בודד- גם בגידול במיכלים.

המוריה המכבדית תגדל יפה בתנאי צל חלקי וגם בשמש מלאה, כאשר צבע העלווה יהיה כהה יותר באיזור גידול מוצל. השתילה מומלצת באדמה מנוקזת היטב, מדושנת ולא מלוחה. רגישה לקרה ולכן לא מומלצת לאיזורי ההר. פריחה תתקיים בעיקר בקיץ, אולם גם באביב ולעיתים תמשך עד תחילת הסתיו. לעיתים נראה אותו גדל בעציצים קטנים כצמח בונסאי (אמנות גידול צמחים ננסיים).

 

הצמח כלל לא מפונק בדרישתו למים ולכן מתאים במיוחד לגינות חסכוניות במים כפי שנדרש במדינתנו השחונה. בשנים הראשונות עד להתבססותו יש לקיים השקיה סדירה, אולם לאחר מכן יסתפק גם בהשקיה אחת לשבועיים. קצב הצימוח מעט איטי, אולם הוא מאריך שנים ומהווה "השקעה בטוחה" עם שתילתו בגן. משמש רבות בארץ גם בגינות ציבוריות.

 

פרחי המוריה שיח מוריה מכבדית בפאטיו מוצל
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל